تعاریف رایج و غلط در ذهن عوام

اعتماد به نفس در ذهن عوام یعنی به موفقیت هایمان اعتماد، ایمان و باور داشته باشم. اما این تعریف اگرچه در ظاهر ممکن است درست به نظر برسد، اما در واقعیت درست نیست. اعتماد به نفس یعنی خودكارآمدی یعنی من به كارامد بودنم و توانمند بودنم و تواناییام ایمان دارم.

ویژگی های افراد موفق

افراد موفق معمولا افراد دارای خود باوری و حس اطمینان به خویشتن هستند. چون آزادانه حرف میزنند و آزادانه خواسته های خود را بیان میكنند و خیلی راحت سوالات خود را میپرسند. چون ترس از قضاوت دیگران ندارند و یا بهتر است بگوییم كه اصلا به قضاوت شدن فكر نمیكنند كه بخواهند بترسند. مثلا خیلی راحت در كلاس سوالاتشان را میپرسند و  از دبیر یا مدرس نمیترسند. برای همین اعتماد به نفس خوبی دارند و میتوانند موفق تر عمل کنند.

اعتماد به نفس باعث ایجاد پشتكار می‌شود

افرادی كه اعتماد به نفس خوبی دارند میگویند: من اگه بارها شكست بخورم باز هم ادامه میدهم. اینجاست كه اصطلاحا می گوییم: “طرف عجب رویی داره!” اما در واقع او اطمینان به توانمندی های خود و یا خودباری و اطمینان به نفس خوبی دارد.
اعتماد به نفس و راهکارهای افزایش آن

راهكار های افزایش اعتماد به نفس

١- تجسم خلاق

تجسم  یعنی تصویر سازی ذهنی در مورد نقطه ای كه در آنها ضعیف هستید و به خودباوری نرسیده اید.
چرا تجسم؟ چون مغز ما انسان ها فرق بین رویا و تصویر سازی و تجسم و با واقعیت را نمیتواند به خوبی تشخیص دهد و شما بارها و بارها میتونید در خیال خود در موقعیت واقعی قرار بگیرید. و تزت نفس خود را رشد دهید.

٢- تمرین و تكرار

این تمرین یعنی تمرین واقعی، یعنی بدون اینكه ترسی داشته باشید تودر موقعیت های پیش رو قرار بگیرید و  برای رشد و افزایش عزت نفس تلاش کنید.

٣- اندازه گیری
 ثبت و ضبط قبل و بعد انجام تمرین های تجسمی و واقعی.

به یاد داشته باشید:
قبل از انجام كارهای بالا، حتما لیستی از شرایطی كه اعتماد به نفس در آنها ندارید تهیه كنید.
چنانچه در رسیدن به خودباوری بیشتر تردید دارید، دیدن این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم.
موفق باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =